تفاوت سایت های استاتیک و داینامیک – اصلا چرا وردپرس نصب می کنیم؟

3.2 (63.9%) 82 votes

خب سوالی که ممکنه برای شما پیش بیاد اینه که چرا وردپرس نصب می کنیم؟ بدون نصب سیستم های مدیریت محتوایی مثل وردپرس هم می تونیم سایتی رو بالا بیاریم یا نه؟

چند وقت پیش که داشتم وردپرس و فلسفه وجود اون رو برای یکی از دوستانم توضیح میدادم٬ سوالی پرسید که باعث شد این مقاله رو بنویسم. سوال این بود: اصلا چه دلیلی داره وردپرس رو نصب کنم؟ وقتی با کدنویسی میتونم سایتم رو بسازم؟

خب جواب این سوال کمی پیچیده بود اما سعی کردم برای بیان ساده تر اون از یک داستان شروع کنم:

داستان از چه قرار است!؟

وقتی تازه طراحی سایت رو شروع کرده بودم (و از وردپرس استفاده نمیکردم!) برای داشتن یک صفحه توی سایتم باید یک صفحه از سایت رو با دریم ویور باز میکردم و تغییراتش رو انجام می دادم سپس اون رو با یک اسم دیگه توی سایت آپلود میکردم! بعد که تعداد این صفحات بیشتر می شد برای تغییر دادن یک آیتم توی منوی سایت مجبور بودم همه این صفحات رو تغییر بدم! فرض کنید برای تغییر دادن یک لینک چه افتضاحی به بار میومد؟!

خلاصه به این نتیجه رسیدم که سایت هایی به بزرگی ویکی پدیا حتما از یه چیزی استفاده میکنن که با وجود میلیون ها صفحه اینقدر سریع بروز میشن. با کمی تحقیق و جستجو به این نتیجه رسیدم که این وسط یه چیزی کمه! چیزی به نام content management system یا سیستم مدیریت محتوا

در واقع سیستم های مدیریت محتوا روی سایت شما نصب می شوند تا بتوانید بدون نیاز به تغییر در کدنویسی سایتتان٬ محتوا و ظاهر سایت خود را تغییر دهید. پس به جای اینکه برای تغییر یک منو در سایتتان تمام ۱۰۰۰ صفحه را تغییر دهید٬ این منو را در یک متغیر به نام (مثلا) xmenu قرار می دهیم و تنها از این پس کافیه این متغیر رو تغییر بدیم تا در تمام ۱۰۰۰ صفحه سایت منو تغییر کند. تازه بدون نیاز به برنامه نویسی و تغییر دادن کد نویسی! فقط با پنل مدیریت سیستم مدیریت محتوا!

حالا که میدونیم وردپرس چیه و چرا استفاده میکنیم بهتره کار با وردپرس رو یاد بگیرید و در نهایت یک سایت کامل با وردپرس پیاده کنید. مسیر شما بسیار راحت تر شد و نیازی نیست برای ویرایش یک صفحه از سایتتون مثل من صدها صفحه رو ویرایش کنید! (البته ناگفته نماند این صفحات توسط ویرایشگر notepad++ با find & replace انجام می شد. 🙂

5 نظر